Hronisks bronhīts

Kas ir hronisks bronhīts?

Bronhīts ir infekcija, kas skar elpceļus aiz rīkles. Hronisks nozīmē, ka slimība ir ilgstoša. Bronhīts ir hronisks tad, ja tas izpaužas lielākajā daļā dienu vismaz trīs mēnešus gadā un vismaz divus gadus pēc kārtas.

Zīmējumā attēlots vīrietis, kurš atklepo krēpas, kas ir hroniska bronhīta simptoms

Bronhīts ir hronisks tad, ja tas izpaužas lielākajā daļā dienu vismaz trīs mēnešus gadā un vismaz divus gadus pēc kārtas

Hroniska bronhīta cēloņi

Galvenais hroniska bronhīta cēlonis ir cigarešu smēķēšana. Tabakas dūmu elpošana kairina elpceļus, un veidojas krēpas. Hronisks bronhīts var attīstīties arī cilvēkiem, kuru elpceļi ilgstoši bijuši pakļauti citiem kairinātājiem, piemēram, ķīmisko vielu izgarojumiem vai putekļiem.

Hroniska bronhīta ietekme uz organismu

Hronisks bronhīts ir ilgstoša slimība. Tā gadījumā bronhu iekšējās sieniņas pastāvīgi ir sakairinātas un iekaisušas. Tas izraisa krēpu veidošanos. Krēpas nosprosto elpceļus un traucē tajos iekļūt gaisam.

Hroniska bronhīta simptomi

Galvenais hroniska bronhīta simptoms ir klepus, kas nepāriet mēnešiem ilgi, un gandrīz vienmēr veidojas krēpas. Patients may also have trouble breathing and experience tightness in the chest.

Hroniska bronhīta smaguma pakāpes

Hronisks bronhīts ir nopietna un ilgstoša veselības problēma. Agrīna tā diagnosticēšana un ārstēšana, kā arī smēķēšanas atmešana un izvairīšanās no pasīvās smēķēšanas var uzlabot dzīves kvalitāti. Taču smaga hroniska bronhīta gadījumā ir maz izredžu uz pilnīgu izārstēšanos.

Hroniska bronhīta riska faktori

Hroniska bronhīta riska faktori ir šādi:

  • Cigarešu smēķēšana
  • Astma
  • Iepriekš bijušas vairākas infekcijas, kas skārušas elpceļus dziļāk par rīkli
  • Bērnībā bijušas vairākas elpceļu infekcijas

Profilakse
Smēķētājiem svarīgākais ir atmest smēķēšanu. Ieteicams arī izvairīties no putekļiem un ķīmisku vielu izgarojumiem.

სად შევიძინოთ?